Zaloguj

Zaloguj

21-latek notuje średnio 25.8 punktów per 40 minut na skuteczności 57.1% true shooting percentege a jego player efficiency rating wynosi w tym sezonie 25.7. Dla porównania w NBA zbliżony PER mają tacy zawodnicy jak Kevin Durant (26.04), Kyre Irving (25.02) czy Damian Lillard (25.0). Niestety na poziomie NCAA jest to dużo słabszy wynik od takich graczy jak Deandre Ayton (33.54) czy Marvin Bagley (31.29). Skrzydłowy Boise State może pochwalić się też świetnym defensive rating mimo tego, że jego zespół nie należy do najmocniejszych w kraju (poza top 30). Ciężko stwierdzić, czy mając wokół siebie takich graczy jakich miał Bagley i inni topowi zawodnicy tego sezonu w NCAA to jego liczby i ratingi wyglądałyby lepiej. Chandler potrzebował czasu aby zacząć grać na obecnym poziomie i nie jest już najmłodszy. Nie wiem jak wyglądałaby jego kariera w zespołach słynących z przepychania do NBA graczy one-and-done.

statuchandler.png

Nie jest pierwszym Shot-Creatorem w swojej drużynie ale pokazał niejednokrotnie, że potrafi rozgrywać akcje Pick-and-Roll, utrzymywać ofensywę w ruchu czy samemu rozpoczynać atak w sytuacji Grab-and-Go. Jego umiejętności jako Ball-Handlera nie wychodzą poza pewne podstawowe ramy na tym etapie rozwoju.

Hutchison opisywany jest jako Spot-Up Shooter w sytuacjach „Shoot it or Move it” (rzucaj lub odegraj), który dobrze czuje się w grze bez piłki ale potrafi również wykorzystać sytuację i przełamać zdecydowanym ścięciem ze skrzydła na kosz obronę rywala lub umiejętnie rozpocząć fastbreak.

Po bronionej stronie parkietu sumiennie wykonuje powierzone mu zadania – głównie podstawy, czyli krycie podobnych rozmiarem przeciwników. W obronie najczęściej skraca dystans i jest bardzo aktywny przy tablicy, robi to na bardzo wysokim poziomie jak na kogoś o jego profilu (Pure Wing).
Nie często jest proszony o krycie mniejszych lub większych od siebie więc nie wiadomo jak uniwersalnym w obronie jest graczem. Boise State zazwyczaj bronią strefą co automatycznie daje mniejsze pole do popisu w tym aspekcie gry i nie jest łatwo wyłapać co z jego defensywnego skillsetu może okazać się wartościowe w NBA.

Ogólnie rzecz biorąc, Hutchison posiada dobre parametry dla skrzydłowego na poziomie dzisiejszej NBA a w dodatku ma za sobą solidnie przepracowany, pełny, 4-letni okres kariery akademickiej gdzie notował progres każdego roku. W ostatnim rankingu przygotowanym przez ESPN, znalazł się na 25 miejscu wśród 100 najlepszych prospectów.

e2db878bb927c98289a52d742dd84d79_crop_exact.jpg

Shooting

Hutchison to na ten moment jedynie “Open Shot Spot-Up Shooter”. Potrafi oddać celny rzut po dryblingu ale jest bardziej efektywny właśnie w sytuacjach Catch-and-Shoot.
33 z 43 celnych trójek w tym sezonie zaliczył po asystach.
Na przestrzeni 4 lat wykonał dużą pracę nad swoim jumpshotem, szczególnie nad szybkością „realese” i jest to praca, która zasługuje na wielkie uznanie bo jego obecna mechanika rzutu jest szybsza niż podczas freshman year. Poniżej porównanie rzutu:
- Jumpshot na pierwszym roku (jeżeli włączy się od początku to przewińcie do 1:04):

- Jumpshot w tym sezonie (jeżeli włączy się od początku to przewińcie do 5:54)

Trafia za 3 punkty na poziomie 35.3% z 315 prób podczas 4 lat pobytu na uczelni Boise State i wykonuje średnio 3 próby per 40 minut. W tym sezonie jego średnia wyglądała lepiej niż średnia z całych 4 lat i wyniosła 5.3.
Skuteczność z linii rzutów osobistych nie jest najlepsza i jego rozwój w tym aspekcie budzi wątpliwości scoutów chociaż w ostatnim roku wyglądało to nieco lepiej (72.8%) niż ubiegłoroczne 66.5%.
Jeżeli chodzi o akcje 2-punktowe to Hutchison posiada niezły skillset. Jest eksplozywny i dynamiczny. Potrafi przedrzeć się przez obrońców lub umiejętnie ich gubić. Przykłady poniżej:

image.jpg

Shot Creating i Finishing

Hutchison może pochwalić się 32.8% usage rate i asystował przy 24% trafień Boise State w trakcie rozegranych 896 minut w tym sezonie więc jak widać miał wystarczającą ilość czasu aby kreować ofensywę na każdy możliwy sposób.
Najlepiej radzi sobie w sytuacji Off the Catch kiedy może zaatakować kosz urywając się obrońcy. Potrafi z zadziwiającą łatwością wbiegać wzdłuż linii końcowej i robi to błyskawicznie jak na kogoś kto nie uchodzi za demona szybkości. Dobrze korzysta ze swojego rozmiaru i siły. Umiejętnie radzi sobie z wykańczaniem akcji w tłoku, potrafi zagrać standardowy Pump-Fake i trafić Lay-Up słabszą ręką. Technika Chandlera przy rzutach słabszą ręką nie wygląda najlepiej ale ich skuteczność wynosi 70.5% na 132 rzuty w tym sezonie.
Notuje średnio 8.8 foul shots per 40 minut w sezonie 2017/2018.

Drybling przy dobrze zorganizowanej obronie wygląda różnie. Czeka go sporo pracy jeżeli chodzi o Ball-Handling, nie ma najlepszego pierwszego kroku, nie należy do wybitnych sprinterów chociaż w niektórych akcjach na takiego wygląda i musi rozwinąć swój arsenał jeżeli chodzi o dribble moves jeżeli chce efektywniej radzić sobie z obrońcami, szczególnie przy akcjach izolacyjnych.
Jego floatery są dosyć przeciętne a ich skuteczność nie należy do najwyższych.
Trafia 35.1% ze 148 prób rzutów 2-punktowych w tym sezonie.

Hutchison dobrze podaje w ruchu. Pokazywał też ciekawe przebłyski swojego „court vision” wykonując świetne podania przez całą długość i szerokość boiska lub proste podania przy pick and rollach. Asysty nie są jego najmocniejszą stroną ale nie oznacza to oczywiście, że nie znajdziemy w jego koszykarskim portfolio kilku przykładów, które pozwalają myśleć, że i w tym elemencie może się jeszcze sporo poprawić.
Obecnie, jeżeli chodzi o podania, w jego przypadku bardziej działają automatyzmy niż instynkty i nie rozwinął w sobie odpowiednich umiejętności pozwalających na kontrolowanie tempa czy bardziej kreatywne rozgrywanie akcji. Częściej podaje ponieważ tak mu kazano w określonych sytuacjach niż dlatego, że tak czuje i interpretuje sytuację na parkiecie.
Jego assist percentege jest bardzo dobre ale z drugiej strony posiada nienajlepsze assist-to-turnover ratio.

hi-res-2d4785e7b9ad5dbbdb3b185850542d2f_crop_north.jpg

Defense

Ciężko przewidzieć jak Chandler Hutchison będzie wyglądał indywidualnie w defensywie wśród zawodowców. Nie jest zauważalnie szybki ale na poziomie akademickim nie odstawał od reszty. Posiada wystarczającą szybkość i zwinność by nie dać się zgubić broniąc przeciwko podobnego rozmiaru rywalom w akcjach izolacyjnych. Czasami gubi się na zasłonach ale zawsze walczy, pokazuje zaangażowanie i próbuje wrócić do krycia swojego zawodnika.

Największym problemem jest to, że czasem po prostu patrzy na piłkę zamiast bronić co powoduje, że dopuszcza do łatwego ścięcia przez przeciwnika ze skrzydła na kosz.
Obrona na zawodniku bez piłki jest jego mocną stroną.
Nie jest Shot-Blockerem ale posiada umiejętności do „contestowania” rzutów rywali pod koszem dzięki szybkiemu i dobremu wyskokowi z obu nóg. Obrona na dystansie i zapobieganie rzutom za 3 punkty, szczególnie w sytuacjach Catch-and-Shoot wymaga pracy.
Dużo braków w obronie wynika z tego, że nie dysponuje odpowiednią szybkością ale nie można powiedzieć, że nie stara się nadążać za rywalami. Patrząc na jego rozwój w wielu elementach gry można się spodziewać, że nad swoją efektywnością jako obrońca również będzie pracował.

Potrafi robić użytek ze swojego rozmiaru i zasięgu często stając na linii podania. Jego zasięg ramion wynosi 7 stóp (ok. 213 cm) i potrafi szybko reagować kiedy dostrzega szansę na steal. Notuje 1.9 przechwytów per 40 minut a z nim na parkiecie rywale nie trafiają średnio 25.7% swoich prób.

D_1610_095_187.jpg

Steal Draftu 2018?

Chandler Hutchison będzie oceniany głównie przez swoje atuty w ofensywie ale w tym roku pokazał, że może zaoferować więcej niż tylko punkty. Niektórzy scouci twierdzą, że w NBA najlepiej sprawdziłby się jako skrzydłowy lub guard. W sezonie 2017/2018 miewał już serię spotkań, w których notował co najmniej 5 asyst w 5 kolejnych meczach.

SF Boise State powinien być gotowy do przejścia na wyższy level a podjęcie ryzyka co do jego floaterów i czasem zbyt wolnego, ale wciąż udoskonalanego jumpshotu, wydaje się być coraz bardziej kuszące dla zespołów NBA, które będą „on the clock” w okolicy 20-30 picku pierwszej rundy.
Mimo tego dosyć późnego wyboru z pewnością znajdzie się pod lupą jako potencjalny steal, „Sleeper” tego draftu i może okazać się podobnym graczem do wybranego w ubiegłym roku przez Lakers Kyle’a Kuzmy.

Jak podoba Wam się pomysł sięgnięcia po Hutchisona z pickiem Pelicans ? Jeżeli Bulls wykorzystają nasz pick na Centra to zapewne z pickiem NOP będziemy szukać gracza na pozycję SF.
Nie jest to najmłodszy zawodnik w drafcie ale za to już nieźle ukształtowany, który przeszedł cały program na uczelni Boise State a jego statystyki z sezonu na sezon potwierdzają doskonałą etykę pracy.

Na koniec zostawiam was z highlightsami ze spotkania przeciwko San Diego State, w którym Chandler Hutchison zanotował swoje career high 44 punkty.

[żródła: sports-reference.com, basketball.realgm.com, thestepien.com]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież