Zaloguj

Zaloguj

Prognozy ludzi zajmujących się koszykówką na poziomie NCAA systematycznie przesuwają Jacksona w górę „mockowych” tabelek i jeżeliby spojrzeć na to gdzie znajdował się na starcie sezonu i na to gdzie znajduje się teraz to chyba jedynie Trae Young zaliczył podobną wspinaczkę w górę rankingów. Jaren jest jednym z najmłodszych zawodników w tej klasie ale to nie przeszkadza mu w rozgrywaniu świetnego pierwszego sezonu na akademickich parkietach. 
Zobaczmy więc co takiego ten freshman może zaoferować Bykom.

Mocne strony

636462877176842665-Jaren-Jackson-Jr.-Duke.jpg

Każda dyskusja na temat mocnych stron Jarena powinna rozpocząć się od jego defensywnego potencjału, który daje mu szansę na to by stać się jednym z najlepszych obrońców na parkietach NBA. Posiada niezwykle rzadką, i już stojącą na bardzo wysokim poziomie, kombinację umiejętności - Rim Protecting + zdolności motoryczne.
Rim Protecting - Mimo tego, że jego zasięg ramion to jedynie 7 stóp i 4 cale, czyli aż o 5 cali krótszy niż w przypadku Mohameda Bamby, jego 5.9 bloków / per 40 minut jest wyższe niż 5.1 bloków / per 40 min wspomnianego gracza Texas Longhorns.
Zdolności motoryczne - Jackson łączy swój zasięg ze świetnym wyczuciem czasu (timingiem), co pokazał chociażby w meczu przeciwko Duke, kiedy to zablokował Marvina Bagleya podczas ich starcia w Chicago, a wszystko to na oczach managementu Chicago Bulls na trybunach.
Sam Fred Hoiberg pojawił się na jednym ze spotkań Spartans w lutym aby obserwować go w akcji.

Jego praca nóg jest imponująca. W zespole z Michigan doskonale sprawdza się w schematach defensywnych przy pick and rollach, które są bardzo podobne do tych jakie stosują Bulls z Felicio, Laurim i Portisem.
Jego ofensywny skillset nie jest już tak dobry ale na pewno nie można powiedzieć żeby był słaby. Jaren zdobywa średnio zaledwie 11.6 punktów na mecz i raczej nie będzie pierwszą opcją w ataku na poziomie NBA. To co może wnieść do drużyny Byków to umiejętność rozciągania gry i tworzenia przestrzeni dla swoich partnerów.
Jego sposób rzutu jest dosyć nietuzinkowy ale w tym miejscu należy podkreślić, że jego skuteczność przy rzutach za 3 punkty wynosi aż 44% i nie boi się korzystać z tej broni kiedy już nadarzy się ku temu okazja.

stats.png

Spora część jego prób w ataku to właśnie rzuty za 3. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jego 5 trójek oraz 3 bloki z meczu przeciwko Maryland.

Wspomniałem już o jego rzucie, który budzi pewne obawy ale przykład Fultza pokazał, że próba jakiegokolwiek „grzebania” przy rzucie wypracowanym przez lata i sprawdzonym na poziomie NCAA nie jest najlepszym pomysłem. Już na poziomie licealnym był świetnym strzelcem dystansowym a jego procent skuteczności z linii rzutów osobistych wynosi prawie 80%, co zazwyczaj było dobrym prognostykiem w przypadku przyszłych strzelców dystansowych w NBA.
Oprócz solidnego rzutu za 3 Jackson jest też wystarczająco atletyczny by popisywać się potężnymi dunkami i zaskakująco szybki podczas swoich prób wjeżdżania na kosz.

Potencjał ofensywny Jacksona można określić jako obiecujący. Na dzień dzisiejszy, zdaniem ekspertów, nie jest on tak duży jak w przypadku jego defensywy. Pamiętajmy jednak, że ma on dopiero 18 lat.

Bulls nie znajdują się jeszcze w miejscu, w którym powinni wybierać zawodnika pod „fit” czy pozycję wymagającą wzmocnienia ale miłym dodatkiem do wszystkich zalet Jarena może być to, że powinien bardzo dobrze uzupełniać się na parkiecie z Laurim.
Fred Hoiberg większość swoich najlepszych ofensywnych zagrywek stworzył tak aby u boku Lauriego grał inny „Stretch Big”. Do trade deadline byli to głównie Niko i Portis. Jackson mógłby dać Bulls jakość godną zawodnika pierwszej piątki i idealnie wpasować się w zespół jako ktoś kto może grać na wysokim poziomie bez ciągłego domagania się piłki. Dwójka Markkanen – Jackson Jr mogłaby świetnie otwierać przestrzenie dla guardów dzięki czemu młody zespół Byków miałby realną szansę stworzyć ofensywę nawet na poziomie top 10 NBA.
Zawodnik o jego umiejętnościach mógłby też zatuszować pewnie mankamenty Lauriego w defensywie. Wiemy jak dobrym graczem jest Lauri, ale wiemy też, że nie za bardzo możemy nazwać go Rim Protectorem. Jaren mógłby pomóc mu w skupieniu się na grze jako pełnoetatowy Power Forward, czyli tam gdzie młody Fin pokazuje się z najlepszej strony, bez potrzeby przestawiania go w pewnych fragmentach na pozycję Centra.

Słabe strony

usa_today_10553279.0.jpg

Jaren Jackson Jr w najgorszym przypadku będzie zaledwie dobrym role playerem.
Na ten moment wydaje się, że nie posiada on tak ogromnego potencjału jak kilku innych prospectów w tej klasie draftu.
Jeżeli Bulls szukają zawodnika, który pewnego dnia będzie graczem na poziomie All-NBA to Jackson nie będzie dla nich najlepszym wyborem. Najczęściej porównuje się go z Sergem Ibaką, który oczywiście jest dobrym zawodnikiem ale na pewno daleko mu do bycia franchise playerem.
Ofensywny skillset Jacksona będzie znakiem zapytania na poziomie NBA. Posiada świetny rzut ale nie wiadomo czy uda mu się go przełożyć do gry na najwyższym poziomie, szczególnie biorąc pod uwagę jego wspomniany już „nietuzinkowy” jumpshot. Jak na posiadane warunki fizyczne i motoryczne nie jest też póki co najlepszy jeżeli chodzi o wykańczanie akcji pod koszem. Nie ma także średniej zdobywanych punktów na mecz na poziomie innych wysokich graczy w tym drafcie a jego rola w ataku Spartans nie jest zbyt duża.
Bardzo często miewa problemy z faulami, co wiąże się z przesiadywaniem na ławce długimi fragmentami spotkań, a to rzutuje na jego średnie zdobycze. W trwającym obecnie sezonie NCAA Jaren przebywa na parkiecie średnio ok. 23 minut na mecz, a ze względu na zbyt dużą ilość fauli został wykluczony aż 4 razy na 28 pierwszych spotkań Michigan State.
Jak wielu młodych Centrów często bywa zbyt agresywny w obronie i daje się nabierać na pump fake’i.
Mimo swoich słabych stron Jaren Jackson Jr powinien uszczęśliwić każdy zespół, który postawi na niego latem. Jest jednym z niewielu „względnie bezpiecznych” wyborów w drafcie 2018 i posiada spory potencjał, który może i nie jest na poziomie graczy wymienianych bez wahania jako „pewniaki” w top 5 draftu, ale w przypadku 18 letniego chłopaka nie sposób przewidzieć w jaki sposób zaadaptuje się do gry w NBA i jak będzie przebiegał rozwój jego talentu.
Paxson i Forman będą mieli jeszcze okazje obserwować Jarena w Chicago przy okazji rozgrywek NCAA i jeżeli topowe talenty tego draftu przejdą im koło nosa, wówczas wybór zawodnika Spartans i tak powinien wynagrodzić fanom Bulls emocje związane z tankowaniem i walką o możliwie najwyższy pick zamiast heroicznego boju o playoffs.

[źródło: theathletic.com]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież