Zaloguj

Zaloguj

ktbdoiopkdoppp.png

Skrzydłowy Ohio State uchodzi za bardzo dobrego obrońcę, głównie dzięki zasięgowi ramion oraz za kogoś kto posiada potencjał by w NBA być dobrym zawodnikiem o profilu „3 and D”.
Mierzy 6-foot-7 (ok. 200 cm) i waży 235 funtów (ok. 106 kg). Warto podkreślić też wielki atut jakim jest wingspan (zasięg ramion) wynoszący aż 7-foot-4 lub 7-foot-3 (różne źródła podają inaczej), czyli ok 220-223 cm.

Początki Keity w ekipie Buckeyes nie należały do najlepszych a jego rozwój nie przebiegał tak jak się tego spodziewano. Grając w zespole, którego liderami byli D’Angelo Russell i Sam Thompson, Bates-Diop nie był zbyt mocno eksploatowanym graczem w rotacji.
Grał zaledwie 9.9 minut per game w sezonie 2014/2015 i notował średnio 3.8 punkty, 2.1 zbiórki. Miewał przebłyski, między innymi swoje season high 14 punktów ale z drugiej strony jako freshman zdarzyło mu się rozegrać 11 spotkań, w których nie zanotował ani jednego punktu.

Sezon 2016/2017 zakończył się dla niego przedwcześnie z powodu kontuzji, przez którą wypadł już w styczniu. Były już Coach Thad Matta nazwał tę absencję „ciosem w krocze” dla jego drużyny i podczas jego nieobecności bilans Ohio State wyniósł 7-10. W trakcie krótkiej kampanii w poprzednim sezonie zdobywał średnio 9.7 punktów per game.

ktbtsdioopstsstnk.png

Jednak kampania 2017/2018 to już inna bajka i eksplozja talentu Keity. Pod wodzą nowego trenera – Chrisa Holtmanna – Buckeyes potrzebowali kogoś kto zostanie liderem ekipy i Bates-Diop wskoczył w to miejsce już od pierwszego spotkania sezonu a Ohio State rozpoczęli rozgrywki od 4 wygranych z rzędu. W tych spotkaniach notował średnio 19.3 punktów. Krótko mówiąc był tym kogo Buckeyes potrzebowali i dokładnie wtedy kiedy go potrzebowali. Bez tak grającego Keity ten sezon wyglądałby dużo gorzej dla Ohio.

Przed nim już tylko NBA i większość mock draftów umieszcza go w okolicy 20-30 picku pierwszej rundy więc dziś przedstawię Wam kolejnego gracza, po którego Bulls mogą sięgnąć z pickiem #22 pozyskanym od New Orleans Pelicans.

Obrona

67003_h_1keitbytsd.jpg

Keita Bates-Diop rozegrał w tym sezonie 4 spotkania, w których jego match-upem byli inni (prawdopodobnie) przyszli gracze NBA – 2 spotkania vs. Killian Tillie (Gonzaga), 1 spotkanie vs Vince Edwards (Purdue) i 1 spotkanie vs Jaren Jackson Jr (Michigan State).
Pierwsza dwójka nie jest zbyt popularna ale JJJ to prawdopodobnie ktoś kto zostanie wybrany w top 5 czerwcowego draftu. Trzeba pamiętać, że oczywiście nie w każdej akcji stawali naprzeciwko siebie i częściej to Keita bronił tych graczy niż oni jego. Tak więc KBD rozegrał więcej minut niż „przeciwnik” w tych pojedynkach. Tak prezentują się cyferki z tych match-upów:

0_QM0tKlx4dqVW0WxN_diopppp.png

Co można z tego wywnioskować ? Jak prezentuje się defensywny skillset skrzydłowego Buckeyes ?
- 2-point attempts wyglądają praktycznie bez zmian, minimalny spadek z 8.7 na 8.2;
- Skuteczność rzutów za 2 punkty spadła bardzo wyraźnie, z 59% na 33%;
- 3-point attempts – nieco mniej niż zazwyczaj, z 4.4 na 3.1;
- Free Throw attempts również mniej, z 4.4 na 3.4;
- Assist frequency (oraz turnover frequency) także mniej niż zazwyczaj, z 2.8 i 2.6 na 1.7 i 1.7;
- Ilość zbiórek w ofensywie ? Również mniejsza, z 2.6 na 1.7;

Jak widać, zazwyczaj zawodnicy kryci przez Keitę nie są w stanie robić tego do czego są zdolni i co zazwyczaj są w stanie robić nie mając przeciwko sobie tak dobrych defensorów.
Czterej wymienieni zawodnicy zazwyczaj trafiają 19.5 punktów per 40 minut na 65% true shooting ale w 4 spotkaniach przeciwko KBD zdobywali zaledwie 12.6 punktów per 40 minut na 49% true shooting. Przykładowo, Edwards zaliczył 11 punktów a obie celne trójki trafił kiedy nie był kryty przez KBD.

Ciężko przewidywać jakim defensorem na poziomie NBA będzie zawodnik będący wyróżniającym się graczem w tym elemencie gry na parkietach akademickich. Często będzie zmuszony kryć graczy takich jak LeBron James, Kevin Durant, Kawhi Leonard, Giannis Antetokounmpo czy Jimmy Butler. To zawodnicy, których ciężko powstrzymać ponieważ to goście z najwyższej półki, są zbyt dobrzy aby powstrzymywać ich regularnie. Mimo tego, stawiając naprzeciwko nich kogoś takiego jak Keita Bates-Diop można liczyć, że zminimalizuje on w jakimś stopniu straty spowodowane umiejętnościami wymienionych gwiazd NBA. Przeciwko graczom na średnim poziomie w NBA można spodziewać się raczej podobnego efektu do tego z tabelki zamieszczonej wcześniej. Keita wydaje się wręcz „prototypem” nowoczesnego SF’a patrząc na to w jakim kierunku zmierza liga. Jego umiejętność krycia kilku pozycji i rzutu za trzy oraz mądrego „switchowania” to skillset, który jest obecnie nie do przecenienia.

Wydaje się, że ciężko jest zminimalizować wpływ na grę w defensywie takich graczy jak KBD z uwagi na to, że “switching” jest obecnie kluczem dla wielu schematów defensywnych zespołów w NBA, szczególnie w trwającym sezonie 2017/2018. Prawdopodobnie wpływ Keity na defensywę byłby większy gdyby był otoczony lepszymi zawodnikami. W ekipie Ohio State bardzo często zawodziła komunikacja i partnerzy nie reagowali na to co robił przez co nie zawsze jego zaangażowanie w obronie dawało wymierne efekty. Poniżej filmik pokazujący on-ball defense skrzydłowego Buckeyes.

Na filmie poniżej kolejny przykład sytuacji, w których widać brak porozumienia między KBD a resztą drużyny z meczu przeciwko Michigan State i Jarenowi Jacksonowi. Po niecelnym rzucie Keita zauważył, że Kaleb Wesson (numer 34) nie będzie w stanie złapać Nicka Warda (numer 44). Przy „transition” Bates-Diop wskazał Wessonowi aby pokrył JJJ (numer 2) ale Wesson tego nie zauważył lub po prostu nie posłuchał swojego kolegi z zespołu. To sprawiło, że KBD znalazł się w sytuacji, z której nie dało się już wyjść obronną ręką i PG Spartans Cassius Winston (numer 5) zauważył kompletnie niekrytego Warda. Keita zrobił co mógł by zdążyć zapobiec łatwemu trafieniu spod kosza i tam zablokował możliwość podania ale w tym momencie nikt nie pokrył Jacksona Jr, który kompletnie bez krycia zakończył akcję łatwym trafieniem za trzy punkty.

Defensywne schematy Ohio State wydają się być zbyt zachowawcze dla agresywnej natury Keity. Często próbował robić więcej niż reszta drużyny i wyłamywał się z ustalonej taktyki. Jego defensywny skillset nie został dobrze wykorzystany przez Buckeyes. Mimo wszystkich ograniczeń taktycznych, Keita Bates-Diop był w stanie pokazać wiele bardzo dobrych zagrań w obronie. Poniżej filmik ukazujący sytuację Pick-and-Roll defense

KBD może być w NBA bardzo efektywnym obrońcą przy Pick-and-Rollach. Posiada szybkość i warunki fizyczne, które powinny mu w tym pomóc. Jednak jego agresywne usposobienie może skutkować czasami wyłamywaniem się z ustalonych schematów i samowolką co prowadzi do straty punktów.

Jest bardzo inteligentnym zawodnikiem i zazwyczaj zdyscyplinowanym obrońcą ale wydaje się, że jego najlepsza wersja objawi się dopiero w bardziej agresywnym schemacie defensywnym. Zdaniem ekspertów KBD dobrze pasowałby do OKC, ale na ich nieszczęście, nie posiadają w tym roku picku pierwszej rundy. Również Sixers mogą być dobrym miejscem dla Keity i patrząc na posiadane przez nich picki jest na to spora szansa.

W dzisiejszej NBA gra off-ball jest chyba ważniejsza niż kiedykolwiek. KBD mimo tego, że nie jest najwyższym obrońcą na parkiecie w zespole Ohio State to najczęściej okazywał się najlepszym Rim-Protectorem w tym sezonie. Bywało i tak, że grał na pozycji numer 5.
To co wyróżnia jego grę w obronie to niekoniecznie duża ilość bloków jak na gracza na tej pozycji, mierzącego 6”7 co oczywiście też jest sporym atutem Keity (1.6 blocks per game) ale to jak rzadko fauluje przy próbach bloków. W tym sezonie w konferencji Big Ten był na 7 miejscu w BLK% oraz jednocześnie na 5 miejscu wśród graczy z najniższym fouls rate jeżeli chodzi o faule gwizdane przeciwko niemu (1.8 per 40 minut). Oczywiście nie zapowiada się na gracza będącego pierwszą opcję w zespole jeżeli chodzi o Rim-Protecting na poziomie NBA ale jego umiejętności we wspomaganiu defensywy, które nie skutkują większą ilością rzutów osobistych dla zespołu rywali może być kluczowa w wielu spotkaniach. Spisuje się też bardzo dobrze w walce na tablicach i często zdarza mu się „box-out” większych od siebie graczy. Bates-Diop dzięki swoim warunkom fizycznym, szczególnie dzięki zasięgowi ramion, powinien radzić sobie z kryciem graczy na pozycjach 2-5 chociaż oczywiście szybsi Guardzi czy dużo więksi Centrzy (szczególnie silni 7-footerzy) będą już dla niego sporym wyzwaniem.

Ofensywa

908dioppp394386.jpg.0.jpg

Na początku swojej kariery w Ohio State KBD był jedynie role playerem w ofensywie. W tym sezonie jego rola znacznie się zwiększyła i będąc na parkiecie Bates-Diop był autorem 31,8% rzutów oddawanych przez zespół Buckeyes. Tak duża rola w ataku była dla niego dobra w college’u ale na wyższym poziomie raczej się zmieni. W szczególności ilość post-upów i izolacji na pewno się zmniejszy. Jego usage range prawdopodobnie spadnie gdzieś w okolice 17-22%. Izolacje stanowią w tym sezonie 9.5 % jego posiadań i raczej nie są one jego najmocniejszą stroną.

Jest to głównie “zasługą” zespołu, KBD często przy izolacjach oddaje rzut nie mając zbyt wiele miejsca. Przy skuteczności .754 PPP porzucenie akcji iso powinno dobrze wpłynąć na jego efektywność w ofensywie na poziomie NBA.

Jak Bates-Diop spisuje się w sytuacjach Catch-and-Shoot ? Nie jest on największym zagrożeniem zza łuku ale tez nie jest kimś kogo można ignorować w takich sytuacjach. Trafiał na poziomie 36% przy 184 próbach rzutów za 3 punkty, z czego 98 prób oddał zza linii odpowiadającej tej z parkietów NBA. Pozostałe cyferki to 46% skuteczności rzutów mid-range i 79% z linii rzutów osobistych. Wydaje się, że Keita może być 3 lub 4 najlepszym strzelcem na parkiecie.

68.5% rzutów oddawanych w sytuacji Catch-and-Shoot była broniona, „contestowana”. W NBA nie będzie kryty z taką uwagą jako rookie wybrany daleko od ścisłego topu draftu co może przełożyć się na większą ilość sytuacji Catch-and-Shoot, w których nie będzie miał przed sobą obrońcy a co za tym idzie powinno się to przełożyć na lepszą skuteczność.

KBD dobrze radzi sobie w sytuacjach spot-up. W 181 akcjach spot-up w tym roku 99 razy oddał rzut bez dryblingu a 82 razy atakował closeout (closeout to ruch wykonywany przez obrońcę aby skrócić dystans między nim a zawodnikiem z piłką w celu zapobieżenia rzutowi, podaniu, lub wjazdowi na kosz). Potrafi oddać rzut za 2 punkty z dużej odległości po dryblingu lub zaatakować kosz gdzie kończy akcje na bardzo dobrej skuteczności. Nie jest najlepszym graczem w izolacjach jak już wspomniałem wcześniej ale kiedy ma przeciwko sobie nienajlepszego obrońcę lub dysponuje dużą przewagą warunków fizycznych, wówczas potrafi bezlitośnie to wykorzystać.

Jego umiejętność wykańczania akcji w biegu pozwala sądzić, że będzie w stanie kontynuować tę grę przeciwko większym i bardziej atletycznym defensorom na poziomie NBA.
Pokazał się też w tym sezonie jako dobry „slasher”, trafiając 1.4 PPP (point per possesion) przy 67 takich posiadaniach. Dzięki temu, że posiada bardzo wysokie koszykarskie IQ, szczególnie jeżeli chodzi o defensywę, potrafi dobrze namierzyć słabości obrony przeciwnika - czytać obronę – i atakująć potrafi przewidzieć pewne sytuacje i schematy w taktyce rywali.

Jeżeli chodzi o mismatch’e to KBD jest zbyt szybki dla większości Wysokich a jeżeli jego obrońca jest zbyt mały, wówczas Keita nie ma problemów z oddaniem rzutu lub wykonania dobrego podania.
Jego gra off-ball, ścinanie na kosz i walka o ofensywne zbiórki może przynieść dobre rezultaty.

Bates-Diop wykonuje dobrą pracę pozostając ciągle w ruchu, zmuszając defensywę drużyny przeciwnej do zwracania na niego uwagi ponieważ cały czas może otrzymać podanie. W NBA prawdopodobnie nie będzie często wykorzystywany w tego typu akcjach pod koszem ale czasami, zwłaszcza kryty przez mniejszego obrońcę, takie rozwiązanie może okazać się skuteczne.

Jakim zawodnikiem może stać się Keita Bates-Diop w NBA ?

KBD-1024x683fioppp.jpg

KBD często jest porównywany do Luca MBah a Moute ze względu na swój defensywny skillset ale jednocześnie trzeba podkreślić, że jego ofensywny arsenał jest dużo lepszy i oczywiście jego potencjał wydaje się większy.
Te wszystkie domysły zweryfikuje zapewne kilka pierwszych sezonów na poziomie NBA ale na ten moment wydaje się, że Keita posiada talent, który może mu pozwolić stać się solidną opcją numer 4 lub 5 w zespole NBA.

Keita Bates-Diop to kolejna możliwość dla Bulls jeżeli chodzi o wybór zawodnika z 22 pickiem.
Wydaje się, że to najlepszy gracz o profilu „3 and D” wśród graczy prognozowanych w okolicach 20-30 picku. Z pewnością dla kibiców jego wiek jest minusem ale znając Front Office Bulls i ich tendencję do wyboru już w miarę ukształtowanych graczy można uznać, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że sięgniemy po kogoś z dwójki Bates-Diop/Hutchison jeżeli priorytetem będzie wybór kogoś na pozycję numer 3. Poniżej zamieszczam małe statystyczne porównanie obu tych prospectów.

screencapture-tankathon-players-compare-2018-04-17-23_59_51.png

Na koniec zostawiam was z kompilacją zagrań i zachęcam do dyskusji. Możecie też napisać jak podoba Wam się nowość w postaci porównania podobnych zawodników, w tym przypadku KBD i Chandlera Hutchisona.

[źródło: 94feetreport.com, landof10.com, tankathon.com, sports-reference.com]

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież