Zaloguj

Zaloguj

gafford

Uwielbiam "cyferki", to coś, co dodaje oglądaniu NBA dodatkowego smaczku. Co jakiś czas zdarza mi się poprzeglądać je trochę dokładnie i poszukać jakichś interesujących statystyk. Zrobiłem to też teraz po 14 rozegranych przez Bulls meczach. Postanowiłem kilka z nich tutaj przytoczyć.

Oto lista 21 ciekawostek statystycznych po rozegranych 14 meczach przez Chicago Bulls w sezonie 2020/2021 [Dane z 19.01.2021].

 1. Chicago są czwartą drużyną w NBA pod względem średniej zdobywanych punktów na mecz – 117 ppg. Jest też trzecia pod względem traconych punktów -120 ppg

 2. Bulls są na samym końcu (czy przodzie - zależy jak kto liczy) stawki jeśli chodzi o liczbę strat w każdym meczu. Z wynikiem 18.1 ustępują tylko Miami Heat. Co jest przyczyną tego, że przeciwko Bulls drużyny zaliczają średnio 9.4 przechwytu (2 wynik w lidze). Chicago tracą 17.1 piłek na 100 posiadań – przerażająca jest ta statystyka.

 3. Donovan wprowadził szybszą grę w Wietrznym mieście. Bulls grają drugą najszybszą ofensywę w lidze (za Wizards). Średnio w meczu mają 104.9 posiadania.

 4. Wcale nieoczywisty był dla mnie fakt, że Chicago zabezpieczają bardzo solidnie swoją deskę. Byki zbierają 80.3% piłek ze swojej deski (czwarty wynik w lidze).

 5. Chicago są jedną z najskuteczniejszych ekip w lidze z rzutów oddawanych z odległości od 1 do 3 metrów od kosza - 51.1%.

 6. Bulls obok Warriors oddali najwięcej rzutów spoza połowy (6).

 7. Daniel Gafford trafia aż 69% swoich rzutów. Daje mu to piąte miejsce w lidze wśród zawodników, którzy zaliczyli minimum 30 prób.

 8. Daniel znany jest jednak bardziej z obrony. Zajmuje szóste miejsce w lidze w statystyce kontestowanych rzutów) za 2 w przeliczeniu na 36 minut gry (14.6).

 9. Zach Lavine ze 130 trafionymi rzutami lideruje w lidze pod względem ilości koszy. Jest też drugi pod względem zdobytych punktów (383). Niestety jest też 9 pod względem traconych piłek - 4.1 straty na mecz.

 10. Wendell Carter Jr nie do końca zachwyca nas swoją grą. Robi jednak sporo brudnej roboty. Jest w czołówce ligi pod względem tzw. `screen assist`, czyli zasłon, które umożliwiły zdobycie punktów. Wendell dostarcza średnio 5 takich wspomagań w spotkaniu (top 5 ligi). Cała drużyna Chicago świetnie wykorzystuje właśnie zasłony, bo ich średnia - 11.6 - jest trzecią w lidze.

 11. Mnie to zaskoczyło, ale najwięcej fauli ofensywnych przeciwnicy Bulls łapią na Thaddeusie Youngu. Weteranowi udaje się tak złapać przeciwnika 0,5 raza na 36 minut gry.

 12. Lubimy krytykować defensywę Byków i ich problemy z bronieniem za trzy. Liczby jednak wskazują na co innego. Ekipa Donovana jest czwarta w lidze pod względem średniej kontestowanych rzutów za trzy (za Pelicans, Heat i Raptors), a najwięcej z drużyny zaliczają takich zachowań Zach i Coby (?1!).

 13. ESPN robi ranking najlepszych indywidualnych występów w sezonie. Zach LaVine na liście 100 najlepszych w tym sezonie występuje 4 razy. Na 10 miejscu jest jego performance z meczu z Clippers z 10 stycznia. Zach miał wówczas 45 punktów, 7 zbiórek i 7 asyst. Sam gracz ma w tym sezonie zanotował  już 7 występów (na 14 gier) z ponad 30 punktami, tylko Damian Lillard w lidze ma więcej (8). http://www.espn.com/nba/gameleaders

 14. Bulls zaliczają swoją trzecią serię zwycięstw w tym sezonie, w tym momencie powtarzają wynik z ubiegłego sezonu. 

 15. LaVine przez poprzednie sześć sezonów zaliczał średnio jeden wsad w meczu. W tym sezonie ma na koncie dopiero 8 dunków w 14 grach. 

 16. Wendell Carter Jr w meczu przeciwko Mavericks ustanowił rekord swojej kariery – 5 przechwytów.

 17. Bulls mają serię 7 przegranych z Lakers, jednocześnie kontynuują serię 8 kolejnych przegranych z aktualnym mistrzem ligi.

 18. Gafford to cichy bohater tej serii – ma najwyższej w drużynie Offensive rating 137 i najniższy defensywny (nie liczę Korneta). Ma najwyższy Win Share w przeliczeniu na 48 minut, ustępuje też jedynie LaVin’owi pod względem bilansu punktowego na 100 posiadań. 29% jego rzutów to dunki, zaliczył ich już 9 w tym sezonie.

 19. Ryan Arcidiacono (nie grał jeszcze zbyt dużo) robi różnicę. Kiedy jest na boisku drużuna zdobywa o 26.4 punkty więcej na 100 posiadań niż wtedy, gdy go na nim nie ma. Nikt z graczy pierwszej piątki nie ma dodatniego dorobku w tej statystyce.

 20. Wydawało mi się to oczywiste – najczęściej blokowanym graczem Bulls jest Coby White, który dostał w 14 spotkaniach, aż 16 'czap' od rywali.

 21. Zach i Lauri mają po 384 trafione trójki dla Bulls, co plasuje ich na 8 miejscu w historii organizacji w tej kategorii. Zapewne z czasem będę w tej statystyce wyżej.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież