Zaloguj

Zaloguj

bulls grandma1

Kto biega najszybciej wśród graczy Bulls? Kogo liczby wskazują jako czołowego defensora? Na kogo stawia Hoiberg, a na kogo naprawdę powinien? Na te i kilka innych pytań będziesz znał odpowiedź po przeczytaniu tego artykułu. Proponuje nową rubrykę, gdzie wejdę trochę głębiej w liczby i poszukam rzeczy, które nie wydają się oczywiste.

10 ciekawostek statystycznych

W związku z tym, że Bulls już kilka meczów rozegrali, a ja uwielbiam sprawdzać cyferki w poszukiwaniu ciekawostek i rzeczy nieoczywistych, postanowiłem dodać swoje pięć groszy i pisać własną rubrykę, nieregularnie, ale myślę, że co około 10 spotkań Byków. Chciałbym tutaj dzielić się znalezionymi przeze mnie informacjami o statystykach (głównie tych mnie popularnych), które zwróciły moją uwagę lub pokazują pewne słabości/mocne strony poszczególnych graczy czy całej drużyny.

Czy wiesz, że?

1. Najgorszy defensive rating (stosunek traconych liczby do ilości posiadań, kiedy zawodnik jest na boisku) w Chicago ma Cameron Payne - 114,4. Jak podaje nba.com, Hutchison ma za to najlepszy ten wskaźnik – 103.4.

105.9 traconych punktów przy 100 posiadaniach zalicza kolejny na tej liście Wendell Carter Jr.

Ciężko jest jednak jednoznacznie wskazać najlepszego obrońcę w drużynie, więc na zostanę przy wyróżnieniach, na które zasługują (według liczb) trzech graczy:

- Hutchison za najlepszy defensive rating,

- Arcidiacono za dobry bilans w rozkładzie między grą ofensywną a defensywą. Najwyższy współczynnik Defensive Win Share.

- Robin Lopez – gdy on jest w pomalowanym, przeciwnicy mają największy problem w trafianiu z bliska.

 

2.  Po 14 rozegranych meczach najwięcej fauli przeciwników wymusił Wendell Carter – 5 ofensywnych przewinień. Co ciekawe Robin Lopez wymusił aż 4, a grał prawie trzy razy krócej niż rookie

 

3. Wszyscy wiemy, że Wendell plasuje się w czołówce rookie, poniżej kategorie, w których znajduje się w top 5 draftu:

5:

- w trafieniach i próbach rzutów do kosza – 61/130

- w ilości oddanych rzutów wolnych i prób – 44/50

- w ilości rozdanych asyst – 32 i w średniej asyst 2.3 apg

- w łącznej ilości zdobytych punktów (161)

4:

- w minutach spędzanych na parkiecie – 368 min

2:

- w zbiórkach łącznie – 110

- w średniej zbiórek – 7.9 rpg

- w faulach (44)

1:

- w blokach – 29 i w średniej na mecz (2.1 bpg)

- ofensywnych zbiórkach – 35

 

4.  Hutchison jest najskuteczniejszym graczem Chicago w rzutach z bliska (od 1 do 3 metrów od obręczy). Trafia takie próby na 57% skuteczności. Niestety jest niemal najgorszy spod kosza, tutaj tylko 54% rzutów kończy skutecznie, a stanowi to aż 48% jego wszystkich rzutów.

 

5.  Zach LaVine nie tylko spędza na boisku bardzo dużo czasu (trzeci w lidze pod względem rozegranych minut), ale też sporo biega. Zmierzono mu, że przebiegł w tym sezonie już 14388.9 stóp, co jest równo około 44 kilometrów. Tylko Jrue Holiday i DeMar DeRozan pokonali większe dystanse. Co ciekawe z najszybszą średnią prędkością porusza się po parkiecie w Bulls – Shaquille Harrison. Wychodzi, że ma sens powiedzenie, iż czasem miejsce w składzie trzeba sobie wybiegać. Co uskutecznia rezerwowy rozgrywający Bulls.

 

6. Słowo jeszcze o obronie pod koszem. Za największy talent uznaje się w tej sferze Wendella Cartera Jr. Rookie Bulls na średnio 5.7 prób rzutowych przeciwników spod obręczy, pozwala, by w koszu znalazła się połowa prób. Ten wynik daleki jest od czołówki ligi: 63% Karl Anthony-Towns, 58% Anthony Davis, ale jest minimalnie wyższy niż rezultat Embida (49% - 3.3 obronione na 6.7 prób). Jabari Parker, który ma opinię słabego defensora, broni aż 61% prób spod obręczy.

 

7. Jaka jest wasza ulubiona piątka Byków? Liczby wskazują tę najefektywniejszą (przyjąłem kryterium minimum 15 min razem na parkiecie) jest:

R. Arcidiacono | A. Blakeney | C. Felicio | S. Harrison | J. Parker

Tym ustawieniem Bulls zdobywali aż 53 punkty więcej niż rywale. Aż o 34% lepiej rzucali za trzy i zbierali o 29% piłek więcej. Ten set był lepszy od swoich przeciwników w prawie każdej statystyce. Inna sprawa, że najczęściej grali na rezerwowych rywali.

Co ciekawe nasz trener upodobał sobie inne ustawienie, a mianowicie:

W. Carter | J. Holiday | Z. LaVine | J. Parker | C. Payne

Ten zestaw 'wybitnych defensorów' zagrał ze sobą prawie 100 minut i zaliczył bilans -21.5 punktu w stosunku do zdobyczy rywali. W zasadzie tylko w przechwytach zaliczają minimalną przewagę (0.8%) nad przeciwnikami.

Jeżeli użyjemy kryterium punktów to odpowiednio najlepsze czwórki, trójki i dwójka to:

R. Arcidiacono | A. Blakeney | C. Felicio | J. Parker

Bilans: + 11.1

R. Arcidiacono | W. Carter | J. Parker

Bilans: + 6.8

R. Arcidiacono | C. Hutchison

Bilans: + 11.9

 

8. Widownia. Nie wiem, jak słabo musieliby Bulls grać, by odwrócili się od nich kibice. Chicago mimo słabej postawy i słabego bilansu (4-10) w ilości wykupionych biletów dzierży czwarte miejsce w lidze, z łączną ilością 161 288 widzów na swoich meczach.

 

9. Chicago Bulls niespecjalnie dobrze wyglądają w statystykach jako drużyny w odniesieniu do innych teamów. W większości kategorii znajdują się trzeciej dziesiątce. Są jednak statystyki, w których na daremno szukać słabszych. Te staty to:

- ofensywne zbiórki – tylko 7.9 na mecz, a także procent zbiórek na atakowanej desce - jedynie 23% (najlepsi Nuggets zaliczają 32.6%)

- co za tym idzie najmniej punktów tzw. drugiej szansy, czyli po zbiórce pod koszem rywala,

- zbierane faule – 19.4 na mecz.

Niestety próżno szukać odwrotnej sytuacji. Pocieszenie, że defensywa Byków nie jest aż tak słaba i w większości statystyk defensywnych plasują się oni w okolicach środka stawki. Poza samym defensive rating, gdzie zajmują 25 miejsce.

 

10. Kilka ciekawych statystyk z twitera Jeffa Mangurtena (polecam śledzić).

Ryan Arcidiacono był dziewiątym graczem, w dwunastu meczach Bulls w obecnym sezonie, który wyszedł w pierwszej piątce. Jednocześnie jest już 35 zawodnikiem, który gra w s5 za kadencji Freda Hoiberga (3 lata).

Mimo że Cavaliers zebrali aż 53 piłki przy 38 Bulls, to Chicago udało się wygrać. Taka sytuacja, gdy Byki przegrywają deskę więcej o 15 zbióreki i wygrywają spotkanie, zdarzyła się im po raz trzeci w ciągu 15 ostatnich lat. W takich meczach Byki mają bilans 3-40.

Rekord sezonu Bulls to 9 wsadów w jednym spotkaniu.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież